Kendini dolandıran ortakları sayesinde işyeri sahibi oldu

Aydın’ın Dağeymiri Köyü’nde doğan ve bir süre çeşitli işlerde çalışan Mevlüt Kurukaya, askerden geldikten sonra 20 yıl taksi şoförlüğü yaptı. Kazandığı parayla dükkan alan Kurukaya, burayı kiraya verdiği şofben üreten firmaya ortak oldu. Kurukaya’nın hayatı, bir süre sonra ortakları tarafından dolandırılmasıyla bir anda değişti.

ORTAKLARI KAYIPLARA KARIŞTI

Yaklaşık 30 yıl önce kendisine yüklü miktarda borç bırakan ortaklarının kayıplara karıştığını dile getiren Mevlüt Kurukaya, "Askere gitmeden önce dağlardan odun toplayıp şehir merkezinde satardım. Daha sonra askerden gelip elimdeki birikimimle bir taksi aldım ve Aydın’da taksi şoförlüğü yaptım. Yaklaşık 20 yıl kadar taksi şoförlüğü yaparak kazandığım parayla satın aldığım bir dükkanı o dönemde şofben üretecek olan şirketin ortaklarına kiraya verdim. Dükkanı kiralayanlar, istemesem de bir şekilde beni ortak etti ve yüklü miktarda borç bırakıp ortadan kayboldu. Borçlar ve şirket benim üzerime kalınca bir anda kendimi hiç aşina olmadığım bir sektörün içinde buldum. Değişik ülkelerden getirdiğim elektrikli şofbenlerin yapılışını inceleyerek kendim deneme yanılma yöntemi ile şofben üretimini öğrendim. Şimdi CE ve ISO 9001-2000 kalite belgesine sahip Damla şofbenlerin sahibi oldum. 300 kişinin istihdam edildiği Aydın’daki şirketimde üretilen şofbenler şu anda ülke genelinde satılıyor" dedi.

’GÖZÜMÜ KORKUTANLAR OLDU, YILMADIM’

Zorlukları aşarak yılmadan çalışıp işyerini ayakta tuttuğunu söyleyen Kurukaya, "O zaman arkadaşlarım şirketi borç yükünde bırakıp gitmeselerdi bugün ben bu başarıyı yakalayamazdım. İyi ki beni dolandırmışlar, onlara teşekkür ediyorum. İlkokul mezunuyum. İlk etapta bu işin okulunu okumadığım için gözümü korkutanlar da oldu. Ancak hiç yılmadım ve çok çalıştım" diye konuştu. Mevlüt Kurukaya, iş hayatına atılan gençlerin zorluklara rağmen ümitlerini kaybetmeden çalışmalarını tavsiye etti.

Milliyet

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Olimpik Milli Okçumuz Mete Gazoz Dünya Şampiyonu

Milli gururumuz Mete Gazoz, 2018 Okçuluk Dünya Kupası’nda büyük bir zafere ulaşarak dünya şampiyonu oldu.New Balance’ın sponsor olarak desteklediği Milli sporcumuz Mete Gazoz, Almanya'nın başkenti Berlin’de düzenlenen 2018 Okçuluk Dünya Kupası 4. Ayak yarışlarında, erkekler klasik yay finalinde altın madalya kazandı.

Yılın En İyi Halkla İlişkiler Şirketi Seçildi : Avantgarde

Uluslararası aylık ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekovitrin’in 17’ncisini düzenlediği ‘Uluslararası Yılın Starları Ödülleri’ sahiplerini buldu. WOW İstanbul Hotel’de düzenlenen görkemli gecede ‘Yılın Halkla İlişkiler Şirketi Ödülünü’ Avantgarde İletişim Danışmanlığı aldı. 2017 yılında yaptığı projeler ve işlerle adından söz ettiren Avatgarde İletişim Ajans Başkanı Burçak Ilıman, “Bizi böylesine önemli bir ödüle layık gördükleri için seçici kurula çok teşekkür ederiz. Çalışmalarımızın sonucunda böyle bir ödül almak mutluluk verici.Bu ödülü tüm ekibim adına alıyorum” dedi.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ