Şevval Sam. Şimdilerde Siyah Beyaz adlı filmiyle izleyicinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor

On parmağında on marifet olan bir kadın, Şevval Sam. Şimdilerde Siyah Beyaz adlı filmiyle izleyicinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Sam “Filmin kadrosu o kadar iyi ki benim için çok büyük bir deneyim oldu. O yüzden gişe yapmasa bile umurumda değil” diyor

ASLI DAĞARCIKOĞLU / aslid@stargazete.com

Şevval Sam hayatımıza, bir döneme damgasını vuran Süper Baba dizisindeki Deniz öğretmen rolüyle girdi. Doğal güzelliği ve sıcak gülümsemesiyle genç yaşında, tüm Türkiye’nin dikkatini çeken Şevval Sam’ın duru güzelliğinin yanı sıra on parmağında on marifeti olduğunu öğrenmemiz de uzun sürmedi.

O kimi zaman beline peştamalını takıp dolaşan bir Karadeniz kızı oldu. Güzel sesiyle söylediği Karadeniz türküleri dilden dile dolaştı. Kimi zaman ise konserlerinde söylediği Kürtçe, Ermenice, Azerice türkülerle tek bir kimliğe ait olmadığını gösterdi. Şimdilerde bir arabesk albüm hazırlığında olduğunun müjdesini veren Sam, bu kez beyazperdede karşımıza çıkıyor. Tuncel Kurtiz, Nejat İşler, Derya Alabora, Erkan Can gibi başarılı oyuncularla birlikte rol aldığı Siyah Beyaz filminde yalnız bir iş kadınını canlandırıyor.

MARİFET İLTİFATA TABİDİR

• Siyah Beyaz’da kariyerine düşkün yalnız bir iş kadınını canlandırıyorsunuz. Rolünüzden bahseder misiniz?

Kariyer peşinde olduğu için çocuk sahibi olamamış, hafif maskülen ama kadınsı özelliklerini de yitirmemiş Ayten karakterini canlandırıyorum. Özgürlüğüne ve dostlarına düşkün, Siyah Beyaz adlı mekana giden ve kendini oradaki grupla tamamlanmış hisseden bir karakter. Yalnızlık, dostluk ve aidiyet filmi. Hatta kendi aramızda film için artı 35 sınırı koyduk espriyle. Çünkü o yaş grubunu keyiflendirecek bir film.

• Filmde Tuncel Kurtiz, Erkan Can gibi deneyimli isimler yer alıyor. Kabul etmenizdeki en büyük neden kadronun iyi olması mıydı?

Aslında kadroya dahil olmamın hikayesi çok komik. Nejat (İşler) bir gün beni aradı. ‘Bir film için düşünülüyorsun, programın nasıl?’ dedi. O sırada İzmir’de konserdeydim. ‘Konserin ardından Kaz Dağları’na Tuncel (Kurtiz) Abi’nin yanına uğrayacağım. İstanbul’a dönünce konuşuruz’ dedim. O da ‘Aa ne güzel işte. Tuncel Abi de var filmde’ dedi. Tamamen tesadüf oldu yani. Tuncel Abi’nin yanına gittiğimde bana ‘Senin bu filmde mutlaka olman lazım’ dedi. Benim için çok büyük bir deneyim oldu ve bu film hiç gişe yapmasa bile umurumda değil.

• Bu filmle ilgili hedefiniz ne? Ödül derdiniz var mı?

Marifet iltifata tabidir. Gerçekten marifetli bir iş yaparsanız ve o iltifat samimi bir biçimde geldiyse bunu kabullenmek gerekli. Ama hedefi sadece ödüle bağlamak da hedeften uzaklaştırabilir insanı. Hem şarkı söylerken hem de oyunculuk yaparken o işi yaptığım anla ilgileniyorum. O süreçteki akış benim ruhumda bir terapi etkisi yaratıyor. Yaptığım işteki duyguma güvendiğim için performansıma da güveniyorum. Ama çok para kazanayım diye de yapmıyorum. Gerekirse sokakta mendil açıp şarkı söylerim.

BEN DE DİZİ MAĞDURUYUM

• En son oynadığınız Derman dizisi yayından kaldırıldı ve sizi o zamandan beri dizilerde göremedik. Küstünüz mü?

Dizi setlerindeki çalışma şartlarının belki de ilk mağdurlarındandım. Çünkü Derman’da bir sahnenin başından sonuna yaşlanıyordum. Yayından kaldırılması da üstüne tuz biber oldu. Hala dizi, drama dedikleri zaman tüylerim diken diken oluyor. Ama sitcom olursa oynarım çünkü çok eğlenceli. 

Belli bir tarzın sanatçısı değilim

• Yeni bir albüm çalışmanız var mı?

Bir yıldır üzerinde titizlikle çalıştığımız bir albüm hazırlığım var. O da diğerleri gibi konsept albüm olacak. Son 40 yılın arabesk tarihine bakış temalı bir albüm hazırlıyorum. Dolayısıyla ağdalı, acıklı, acılı bir albüm olacak. Birileriyle yarışmadığım için ne zaman hazır olursa o zaman çıkacak.

• Arabesk sizden beklenen bir şey değildi sanırım...

Benden her şeyi bekleyin (gülüyor). Siyah Beyaz filminde de arka jenerikte çalacak olan şarkının sözlerini ben yazıp seslendirdim. Orada caz söyledim mesela. Benim müzik serüvenim de oyunculuk gibi aslında. Belli bir tarzın sanatçısı değilim. Bir de her tarzdaki iyi müzikleri söylemekten hoşlanıyorum. 

Karadenizlilik yapışmasın diye ilk albümümü alaturka yaptım

• Gülbeyaz dizisiyle herkes sizin Karadenizli sanmaya başladı. Karadenizliliğin üzerinize yapıştığını düşünüyor musunuz?

Açıkçası yapışmasın diye ilk albümümü Karadeniz albümü yapmadım. Konserlerde de sadece Karadeniz şarkıları söylemiyorum. Çünkü ben tek bir yere ait olamam. Konserlerde farklı etnik kimliklerin şarkılarını, halk türkülerini söylüyor, danslarını oynuyorum. Ama Karadenizlilikle hiç alakam olmamasına rağmen özel bir yakınlık hissetmeye başladım. Hatta şiveyi de ritim duygusu ve müzikle hallettim. Kulağı olan biri zaten o şiveyi yapar.

Kaynak: Star

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

İstanbul Modern Sinema’da Nick Cave ile Bir Hafta Sonu

İstanbul Modern Sinema, Nick Cave konseri öncesi 7-8 Temmuz tarihlerinde sanatçıya özel bir sinema programı hazırladı
İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg A.Ş.’nin katkıları ve İKSV işbirliğiyle, müzik kariyerinin 45. yılına giren Avustralyalı şarkıcı, söz yazarı, besteci, senaryo yazarı, şair ve oyuncu Nick Cave’i 25. İstanbul Caz Festivali kapsamında 10 Temmuz’da KüçükÇiftlik Park’ta vereceği konserinden önce beyazperdede sinemaseverlere buluşturuyor.

Çiftlik Bank Skandalı Sinema Filmi Oluyor

Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşen ve Hollywood filmlerini aratmayacak bir senaryoyla birçok insanın mağdur olmasına sebep olan Çiftlik Bank skandalı filmi oluyor.Yapımcılığını ve yönetmenliğini yurt içinde ve yurt dışında birçok önemli projeye imza atan İsmail Hakkı...

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ