En önemli müzeler

18-24 Mayıs tarihleri arası Müzeler Haftası kutlanırken, belki de uzun zamandır gitmediğiniz müzeleri ziyaret etmenin tam zamanı. Kuşkusuz ülkenin dört bir yanında birbirinden ilgi çekici müzeler var ama bazıları koleksiyonlarının zenginliği, uluslararası kriterlere uygunluğu ve tarihi binalarıyla öne çıkıyor
İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ
İstanbul Arkeoloji Müzesi, bir milyonu aşkın eserle, dünyanın en büyük müzeleri arasında. 19. yüzyılın sonlarında ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey tarafından kuruldu ve 1891"de ziyarete açıldı. Müzenin koleksiyonunda, Balkanlar"dan Afrika"ya, Mezopotamya"dan Afganistan"a kadar, Osmanlı İmparatorluğu"nun sınırları içinde yer alan medeniyetlere ait eserler bulunuyor. Gülhane Parkı ile Topkapı Sarayı"nın arasında kalan müze, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç müzeden oluşuyor ve hakkını vererek gezmek için bir gün ayırmanız yeterli değil. Semra Germaner, Atilla Dorsay, Ayşegül Sönmez, Ebru Gökteke, Şerif Yenen ve Ayşegül Güçhan, İstanbul Arkeoloji Müzeleri"ni Türkiye "nin en iyi müzeleri arasında gösteriyorlar. Tel: (0212) 520 77 40 (Aldığı oy: 6)

TOPKAPI SARAYI MÜZESİ
Fatih Sultan Mehmed tarafından 1478"de yaptırılan Topkapı Sarayı, Sultan Abdülmecid"in Dolmabahçe Sarayı"nı yaptırmasına kadar yaklaşık 380 yıl, devletin idare merkezi ve Osmanlı sultanlarının resmi ikametgâhı oldu. Topkapı Sarayı"nın ilk defa, adeta bir müzeymiş gibi ziyarete açılması Sultan Abdülmecid (1839-1861) dönemine rastlar. O dönemin İngiliz elçisine Topkapı Sarayı Hazinesi"ndeki eşyalar gösterilir. Sultan Abdülaziz (1861-1876) zamanında ise ampir üslupta camekanlı vitrinler yaptırılır, 9 Ekim 1924"te müze olarak ziyarete açılan Topkapı Sarayı Müzesi, Saltanat Kapısı, Alay Meydanı, Divan Meydanı, Enderun Avlusu, Sofa-i Hümayun ve Harem bölümlerinden oluşuyor. Semra Germaner, Gül İrepoğlu, Atilla Dorsay, Ayşegül Güçhan ve Deniz  Huysal, Topkapı Sarayı"na oy veriyor. Tel: (0212) 512 04 80 (Aldığı oy: 5)

ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ
1997"de İsviçre"nin Lozan kentinde 68 müze arasından Avrupa"da Yılın Müzesi seçilen Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi"nin dış duvarının güneydoğu kıyısındaki iki Osmanlı yapısında yer  alıyor. Bu yapılardan ilki olan Mahmut Paşa Bedesteni, teşhir salonu olarak kullanılıyor. Bugün idari bina olarak kullanılan Kurşunlu Han"da ise araştırmacı odaları, kütüphane ve iş atölyeleri yer alıyor. 1968"de bugünkü şeklini alan müzede, Anadolu Arkeolojisi, Paleolitik Çağ"dan başlayarak günümüze kadar eserler var. Şerif Yenen, Atilla Dorsay, Semra Germaner ve Ebru Gökteke, bu müzenin mutlaka ziyaret edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Tel: (0312) 324 31 60 (Aldığı oy: 4)

PERA MÜZESİ
Suna ve ve İnan Kıraç Vakfı"nın 2005"in haziran ayınca açtığı Pera Müzesi, 1893"te mimar Achille Manoussos tarafından inşa edildi. Müze katlarından ilkinin büyük bölümünü kaplayan Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu, eski çağlardan günümüze Anadolu"da kullanılagelmiş ağırlık ve ölçü birimlerinin, çeşitli malzeme ve tekniklerde üretilmiş tartı ve ölçü aygıtlarının seçkin örneklerini sunuyor. 300"ü aşkın tablodan oluşan Oryantalist  Resim  Koleksiyonu ise sahip olduğu Osman Hamdi Bey tablosuyla ünlü. Pera Müzesi"ni öneren jüri üyelerimiz, Semra Germaner, Gül İrepoğlu ve Ayşegül Güçhan. Tel: (0212) 334 99 00 (Aldığı oy: 3)

RAHMİ M. KOÇ MÜZESİ
Türkiye"de ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanan Rahmi M. Koç Müzesi, Haliç kıyısında yer alıyor. Endüstriyel arkeolojinin önde gelen örneklerinden binalar içinde yer alan müzenin koleksiyonu, gramofon iğnesinden Gerçek  boyutlarda gemilere ve uçaklara kadar uzanan binlerce objeyi içeriyor. Yigal Schleifer, Şengül Aydıngün ve Ebru Gökteke, burada keyifli bir gün geçireceğinizi söylüyorlar. Tel: (0212) 369 66 00 (Aldığı oy: 3)

SAKIP SABANCI MÜZESİ
Emirgan"daki Sakıp Sabancı Müzesi, Hat Koleksiyonu ve Resim Koleksiyonu"nun yanı sıra düzenlediği Picasso, Rodin ve Dali sergileriyle dikkat çekti. Uzun yıllar Sakıp Sabancı tarafından konut olarak kullanılan Atlı Köşk, 1998"de müzeye dönüştürüldü. Gül İrepoğlu, Semra Germaner ve Deniz Huysal, özel müzeler arasında Sakıp Sabancı Müzesi"ni başarılı bulduklarını belirtiyorlar. Tel: (0212) 277 22 00 (Aldığı oy: 3)

ANTALYA MÜZESİ
Konyaaltı"nda bulunan Antalya Müzesi, 13 sergi salonu, bahçe ve açık galeriden oluşuyor. Müzede 5 bin eser sergilenirken, 25-30 bin kadarı sergilenmeden korunuyor. Antalya Müzesi 1988 yılında "Avrupa Konseyi Özel Ödülü"ne layık görüldü. Ebru Gökteke ve Şerif Yenen, Antalya Müzesi"nin Türkiye"deki en değerli müzelerden biri olduğunu belirtiyorlar. Tel: (0242) 238 56 88 (Aldığı oy: 2)

HATAY ARKEOLOJİ MÜZESİ
Hatay Arkeoloji Müzesi"ndeki mozaikler Grek, Roma ve Bizans dönemine ait. Etnik kökenleri, dinleri farklı birçok topluluğa ev sahipliği yapan Hatay"ın bu zenginliği, müzede ihtişamıyla gözler önüne seriliyor. Bu müzenin temellerini atan ise 1932 yıllarında bölgede başlayan bilimsel kazılar. Atilla Dorsay ve Ebru Gökteke, Hatay Arkeoloji Müzesi"ni beğenen jüri üyelerimiz. Tel: (0326) 214 61 67 (Aldığı oy: 2)

İSTANBUL RESİM VE HEYKEL
İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Atatürk"ün emriyle, 1937"de Dolmabahçe Sarayı"nın Veliaht Dairesi"nde kurulan Türkiye"nin ilk güzel sanatlar müzesi. Koleksiyonunda, Türk ve dünya sanatçılarına ait resim, heykel, özgün baskı yapıtları, Antik ve Rönesans dönemlerinden heykel mülajları bulunuyor. Semra Germaner ve Ayşegül Sönmez, bu müzeye oy verdi. Tel: (0212) 261 42 98 (Aldığı oy: 2)

GAZİANTEP ARKEOLOJİ MÜZESİ
Gaziantep"te bulunan arkeolojik eserlerin sergilendiği bu müzede 2005 yılından beri, Zeugma antik şehrinde bulunan mozaikler sergileniyor. Bu nedenle Zeugma Müzesi olarak da anılıyor. Gaziantep Arkeoloji Müzesi, 1944 yılında Cumhuriyet döneminin

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Kış tatili;en iyiler Kış tatili;en iyiler
Türkiye en beğenilen 9. ülke Türkiye en beğenilen 9. ülke

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)