İkisuda Yaban Hayat

  MARDİNin Mazıdağı İlçesinin, Karacadağ sınırında bulunan İkisu Köyü çevresinde yaşayan yaban hayvanlar, yazla birlikte yüzlerini göstermeye başladı.

 
Mazıdağı İlçesine 12 kilometre mesafede bulunan İkisu Köyü, kırsalında yaşayan yabani hayvanlar, doğa severlerin büyük ilgisini çekiyor. İkisu Köyü kırsalındaki asırlık meşe ağaçlarının kovuklarında yaşayan sincaplar, kayalıklarda yaşayan tilkiler, kene, tırtıl, karınca ve böceklerle beslenen rengarenk İbibik kuşları, havada avını izleyen Kızıl Şahinler ile çeşitli sürüngenleri bir arada görmek mümkün.
 
Yaban hayatıyla birlikte muhteşem doğal manzaralarıyla insanı büyüleyen İkisu Köyü bölgesinde yaşayan yabani hayvanlar, özellikle bölgede sessizliğin artmasıyla birlikte daha rahat görülmeye başlandı.
 
İkisu Köyünde yaşayan vatandaşlar, izinsiz avlananlara karşı yetkililerin duyarsız kalmasından yakındı. İkisu Köyü Muhtarı Beşir Temel, Mazıdağı, Derik ve Diyarbakırdan insanların avlanmaya geldiğini belirterek, "Bölgeden bir çok merkezden insanlar buraya avlanmaya geliyor. Ama hepsi izinsiz ve kaçak bir şekilde avlanıyor. Biz gördüklerimizi, karakola şikayet ederiz diye uyarıyoruz. Bir çoğu geri dönüyor. Görmediklerimiz ise malesef avlanıyor. Özellikle keklik başta olmak üzere bir çok kuş türü ve tilki gibi yaban hayvanlarını zevk için avlıyorlar. Bölgemiz aslında yaban hayvanı açısından çok zengindir. Yaban kurtları, tilkiler, sürüngen hayvanlar, çizgili sırtlan ve daha sayamadığım bir çok uçan kanatlı ve sürüngen yaban hayvanları bölgemizde yaşamını sürdürüyor. Biz onları avcılardan korumaya çalışıyoruz. Yetkililer de bölgeyi koruma altına almasını istiyoruz ve bölgemizin turizme açılmasını istiyoruz. Artık çatışmasızlık ortamıyla birlikte yaban hayvanları daha rahat ve güvenle ortaya çıkmaya başladı. Bunları çıplak gözle de görebiliyoruz" dedi. 
 
 
Kaynak: Posta

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Trabzonlu Gönül Elçileri Urfa’da

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliğinde yapılan ve İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen “Basın mensupları Gönül Elçisi” projesi kapsamında Trabzonlu Gönül Elçileri Urfa’ya geldi.

Karadeniz'den Güneydoğu'ya basın mensupları gönül elçisi oldu

Aleyna BAYRAM/TRABZON (DHA) - KARADENİZ'den yola çıkan gönül elçisi basın mensupları Güneydoğudaki meslektaşları ile buluştu.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)