Ünlü restoran şefleri marifetlerini sergilediunlu-restoran-sefleri-marifetlerini-sergiledi


Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Hatay Aşçılar ve Turizm Birliği Derneği iş birliğiyle Hatay 2. Gastronomi Etkinliği"nde kentin ünlü restoran şefleri marifetlerini sergiledi.

Antakya Atatürk Caddesi"nde gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş, kadim ve kimliği olan bir şehri dünya ile paylaşmak istediklerini vurguladı. Savaş, "Zincirler bir günde kırılmıyor. Milletler, toplumlar bir günde oluşmuyor. Ve her şehrin kendine özgü bir kimliği var. Bu kimliğin gerisinde insanların yüzyıllarca süzülmüş bir tarihi var. Medeniyet birliği var. Toplumsal birliği var. Ve bütün bunların sonucunda da bir kültür ortaya çıkıyor. Ama kültürle birlikte yemek ve yemek çeşitleri de bu kültürün içerisinde yoğrulup bugünlere kadar geliyor. Biz tabi ki kadim bir şehriz, kimliği olan bir şehiriz. Kadim ve kimliği olan bir şehri dünya ile paylaşmak istiyoruz. Dünya ile bizim birikimlerimizi paylaşmak istiyoruz. Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi de bizim yemek kültürümüz" dedi.

Afrin"deki operasyon nedeniyle ara verdikleri Gastronomi Etkinliğine kaldıkları yerden devam ettiklerini belirten Başkan Savaş, etkinliği 20 günde 25 günde ayda bir yapmaya ve dünyaya bu lezzetleri paylaşmaya gayret edeceklerini ifade etti.
Türkiye Aşçılar Federasyonu Yönetim Kurulu adına konuşan Koray Türk ise 24 aşçılar derneği olduğunu ve en başarılarının Hatay olduğunu söyledi. Türk, "Biz Türkiye aşçıları olarak hep Türk yemeklerini yapıyoruz. Hatay da Türk mutfağı olarak gerçekten çok başarılı bir mutfak" diye konuştu.
Konuşmaların ardından yarışmacılar marifetlerini sergiledi.
Kaynak:habertürk

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Gastronomi Zirvesinde K.Maraş Standına Yoğun İlgi

Bu yıl 22-25 Mart 2018 tarihleri arasında Ankara’da ATO Congresium’da gerçekleştirilecek olan 3. Uluslararası Turizm Fuarı ve Gastronomi Zirvesinde K.Maraş standına ilgi yoğun oldu.K.Maraş Büyükşehir Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliği ile açılan standa..

Gastronomi Zirvesi, Türk mutfağına köprü olacak TAŞPAKON Genel Başkanı Gökhan Tufan, Travel Expo Ankara 2018 Turizm Fuarı ile birlikte eş zamanlı olarak açılan zirveyi uluslararası boyutlara taşıyacaklarını söyledi. Tufan, “ Daha sonraki yıllarda yabancı şefleri de davet edeceğiz”dedi.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ