Uzmanlar gebelik boyunca ultrason kontrollerinin ülkemizde gereksiz yere fazla yapıldığı vurguladı...

 Geçtiğimiz ay Antalyada dokuzuncusu düzenlenen Türk Jinekoloji ve Obstetrik Kongresinde, gebelik boyunca ultrason kontrollerinin ülkemizde gereksiz yere fazla yapıldığı vurgulandı.

 
Star Gazetesinden Özlem Yurtçunun haberine göre, jinekologların “steteskobu” haline gelen ultrasonun özellikle gebelik kontrollerinde dikkatli kullanılması gerekiyor. Ultrasonun anne veya bebeğe herhangi bir zararının olup olmadığı henüz bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış olmasa da fetüsün incelenmesi sırasında oluşan ısının, bebeğin kalbinde olumsuz etkilere yol açabileceği düşünülüyor. Bu noktada, ultrason uygulama süresinin de “dakikalar” bazında sınırlandırılması gerekiyor. 17-22 Mayıs tarihleri arasında Antalyada düzenlenen 9. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Kongresinde konuşan Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İdil, dernek olarak ilk hedeflerden birinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiyede de sezaryen oranını düşürmek olduğunu belirterek “Türkiyede sezaryenle doğumu genel olarak eğitim durumu yüksek aileler istiyor. Sezaryen ülkemizde yüzde 48lerde. Sağlık Bakanlığı ile yapacağımız çalışmalarla bu oranı 2012 yılında yüzde 35lere düşürmeyi hedefliyoruz" dedi.
 
DAKİKALAR BİLE ÖNEMLİ
Amerika başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde anne karnındaki bebeğin ultrasonla takibinin sınırlı sayıda yapıldığını belirten TJOD Genel Sekreteri Prof. Dr. Cansun Demir ise Türkiyede ultrason kontrolü sayısının dünya standartlarının üzerinde olduğuna dikkat çekerek “Ultrason incelemesi sırasındaki ısı artışının hangi dönemlerde hangi biyolojik etkilere neden olabileceği konusu kesin değil. Domuzlarda yapılan bir çalışmada yoğun olarak 2 dakikadan uzun süreli uygulamanın 2,5 derece ısı artışına neden olduğu görülmüş. Fetal dokunun ısı artışına hassasiyeti konusu tam anlaşılmış değil. Ancak genel yaklaşım 1,5 derecelik artışın zararı olmayacağı yönünde. Şayet ultrason 5 dakika süreyle uygulanır ve 4 derecelik ısı artışından fazlasına neden olunursa zararlı” dedi. Prof. Dr. Demir, sözlerini şöyle sürdürdü: ABDde gebelik dönemindeki ultrason kontrolleri için sadece üç kez ödenek alabilirsiniz. 11-14. haftada ense kalınlığına, 18-22. haftada anatomik gelişime ve gebeliğin son döneminde de bebeğin ters gelip gelmediğine bakılır. Ses dalgası olduğu için ultrasonun bilinen bir zararı yok. Bizi asıl ilgilendiren konu, inceleme sırasındaki ısı artışı.
 
GENÇ KADINLARIN KORKULU RÜYASI
TJOD İkinci Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş da genç yaştaki kadınları kilo vermekten ve çocuk sahibi olmaktan alıkoyan Polikistik Over Sendromu (PCOS) ile ilgili bilgiler verdi. Prof. Dr. Tıraş, PCOSun her beş kadından birini etkilediğini, nedeninin tam olarak bilinemediğini tedavisinin de belirtilere yönelik planladığını anlatarak sözlerini şöyle tamamladı: PCOS mu şişmanlığa, yoksa şişmanlık mı PCOSa yol açıyor; bu hala muamma. Sendrom tipik olarak genç kızlarda ve genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkıyor. Adet düzensizliği, yağlı ve sivilceli cilt yapısı, tüylenme ve kilo artışı gibi belirtilerle seyreden PCOS tedavisindeki en önemli ve birinci basamak, kilonun kontrol altına alınması ve hastaya kilo verdirilmesi.
 
Akşam

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Kadın gücünü fark etmeli “Kadın” konulu çalışmaları ve yürüttüğü kampanyalarla konunun öncüsü olan Hürriyet, düzenlediği “Kadının Gücü Konferansı" ile yine ses getirdi. Konferansta ilham verici başarı hikayeleri aktarıldı, Türkiye’nin dört bir yanından kadınlar seslerini duyurma fırsatı buldu.
Kuzey Kore'de kadın askerlere 'tecavüz ediliyor' Kuzey Kore'den kaçan eski bir kadın asker, dünyanın en büyük dördüncü ordusunda stres ve beslenme yetersizliği nedeniyle kadınların regl olamadığını, tecavüzün ise pek çok kadın asker için hayatın bir parçası olduğunu söylüyor.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)