Hekimler, doğumun ardından ilk altı hafta cinsel ilişkiyi önermez..

Loğusalık dönemi çiftlerin cinsel yaşamında ciddi sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden hekimler, doğumun ardından ilk altı hafta cinsel ilişkiyi önermez..
 
3 yıllık evliyim. Haziran ayında bir kızım oldu ve hastaneden eve geldikten sonra başlayan cinsel isteksizliğim hâlâ devam ediyor. Tedavi olmalı mıyım? Kadriye T./Kırıkkale

Ailenize minik bir kızın katılması size, hamilelik döneminde yaşanan tüm sıkıntıların artık geride kalacağını düşündürmüş olabilir. Oysa kızınızın ağır sorumluluğunun yanısıra yaşanan hormonsal değişiklikler; hem sizde hem de eşinizde cinsel yaşamınızda ciddi sorunlara sebep olabilir. Doğumun ardından ilk 6 hafta yani loğusalık döneminde cinsel ilişkiyi önermiyoruz.

EŞİNİZE YAKIN OLMAYA ÇALIŞIN
Bebeğinizle sık sık ilgilenme zorunluluğunuz, uykusuz geceleriniz, tüm ilginizi kızınıza yöneltmeniz ve olası estetik kaygılarınız cinsel hayatınızı sekteye uğratmış olabilir. Eşinizle duygularınız hakkında konuşun, daha çok birlikte zaman geçirin. Yakın olmaya çalışın ve bebeğinizin düzenine göre seks için zamanı programlamaya çalışın. Birkaç ay sonra da seks hâlâ ilginizi çekmiyorsa; bir cinsel terapiste başvurmanız ve tetkik yaptırmanız faydalı olacaktır.

Rahimsiz de orgazm olabilirsiniz

26 yaşında bekâr bir bayanım. 17 yaşında geçirdiğim ameliyat sonrası rahmim ve yumurtalıklarım alındı. İleride evlendiğim zaman eşim ya da ben zevk alabilir miyiz? N.G./Hatay..
 
Ameliyat sonrası rahim ve yumurtalıkları alınan bir kadın, cinselliği zevk alarak yaşayabilir. Çünkü orgazm olabilmeniz için rahim ve yumurtalıklara ihtiyacınız yok. Orgazm; öğrenilebilen istemli bir reflekstir. Kasılmalarla ortaya çıkan bedensel ve ruhsal bir rahatlama ve gevşeme halidir. Yaşadığınız ameliyatın yarattığı eksiklik duygusu ve orgazm olma beklentisini takıntı haline getirmenizden dolayı oluşan gerginlik; kendinizi sıkmanıza yol açabilir. Öncelikle rahat olun. Kendisine haz alma izni veren, uygun şekilde ve yeterli süre sevişen ve klitoris uyarısı alan her kadın orgazm olabilir.

Yeşil-sarı renkli akıntıya dikkat!

Çok sık partner değiştiriyor ve gecelik ilişkiler yaşıyorum. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri hakkında bilgi alabilir miyim? Taner K./Ordu..
 
Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan uzak durmak için bu hastalıkların neler olduğunu, nasıl korunulacağını ve belirtilerini bilmek çok önemlidir. Ağrılı idrar yapma, idrar yaparken güçlük, sık idrara çıkma, cinsel organlarda ağrılı veya ağrısız açık yaralar ya da kabarıklar, kasıklarda şiş ve ağrılı bezeler bu hastalıkların önemli belirtileridir.

HALSİZLİK ÖNEMLİ BİR BELİRTİ
Cinsel organlarda siğil ve uçuklar, karıncalanma hissi ya da kaşıntı, kol ve bacaklarda kaşıntısız kızarıklık ve döküntüler de dikkat çekicidir. Baş ağrısı, halsizlik, bulantı, kusma, ateş, üşüme ve ağızda çıkan yaralar da cinsel yolla bulaşan hastalıkların habercisi olabilir. Erkeklerdeki en önemli belirti ise; penisten yeşil-sarı renkli akıntı gelmesidir.

Ergenlikten beri erkeklere ilgi duyuyorum

Ergenlik çağından beri erkeklere ilgi duyan 24 yaşında bir gencim. Lisede benim gibi bir arkadaşım oldu ama aramızda cinsellik yoktu. Arkadaşım psikolojik tedavi gördü ama doktor ona "Düzelemezsin" demiş. Ben düzelebilir miyim? Y.K./Giresun..
 
Yalnızca karşı cinsten kişilere karşı cinsel ve duygusal yakınlık duyanlara "heteroseksüel", kendi cinsine yönelenlere "homoseksüel", hem karşı cinse hem kendi cinsine yönelenlere ise "biseksüel" denir. Eşcinsel eğilim; dürtü, duygu ve davranışlarından acı çekmeyen, bunaltı duymayan ve kendi benliği içinde uzlaşmış, eşcinselliğe uyum sağlamış kişiler de "gerçek eşcinsel" diye tanımlanır. Benliğine yabancı eşcinselliği olan kişilere ise "yalancı eşcinsel" adı verilir. "Yalancı eşcinsellik" cinsel terapi ile değiştirilebilir. Esas olan eşcinsel kişinin değişime olan inancı ve isteğidir. Gerçek eşcinsellerin tedavisi ise çok zor ve hatta imkansızdır.

Vajina açılmasına karşı ne yapmalı?

İlişki sırasında vajinamda çok fazla açılma oluyor. Eşim bir şey hissedemediğini söylüyor. Bunun çaresi var mı? Seda G./Mersin..
 
Normal doğum sonrası vajinada açılma olması sıkça gördüğümüz bir durumdur. "Kegel egzersizleri" dediğimiz kas güçlendirme çalışmalarıyla, vajina eski sıkılığına kavuşabilir. Evde, iş yerinde, yolda, kısacası her yerde uygulanabilen ve dışarıdan uyguladığı anlaşılmayan bu egzersizler; halter kaldırmaya benzer. Ağırlık kaldırdıkça kol kasları nasıl güçlenirse, bu egzersizler de vajinayı sıkılaştırır.

Takvim yönteminde risk oranı yüksektir

Hamile kalmamak amacıyla ilişki için regl dönemini ve sonraki haftayı bekliyoruz. Bu önlem yeterince etkili mi? Tarık D./Denizli..
 
Takvim yöntemi; bilinen en eski, en basit ve en ucuz korunma şeklidir ama biz hekimlerin önerdiği bir gebelikten korunma yöntemi değildir. Çünkü kadınlar teorik olarak adet döngüsünün her gününde gebe kalabilir. Kadınların yumurtlama ve adet dönemleri değişken olabilir. Yani yumurtlamanın her ay aynı güne denk geleceğinin garantisi yoktur. Bu yüzden jinekoloğa başvurarak daha çağdaş yöntemler denemenizi öneririm.

Seviştikten sonra acı hissediyorum

Eşimin penisi çok büyük, seksten sonra acı hissediyorum. Bazen kanama bile oluyor. Bu bir sorun yaratır mı? Adile G./Gaziantep..

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Kadınlar için orgazm diyeti! Kadınlar için orgazm diyeti!
Cinsel isteği neler azaltır Cinsel isteği neler azaltır

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)