Saçını güzel bulan kadınlar, kendilerine daha fazla güveniyor.

Hangi coğrafyada ve kültürde yaşarsa yaşasın saçını güzel bulan kadınlar, kendilerine daha fazla güveniyor. Hatta iyi saçın yeni fırsatlar açtığını düşünüyor. Rusya, ABD, Hindistan, Brezilya, Tayland ve Meksika’nın yanı sıra Türkiye’den toplam 3 bin 500 genç kızın katıldığı anket, bu tezi bir kez daha doğruladı. Araştırmaya göre, genç kızların yüzde 97’si saçlarının görünüşünün ruh halini etkilediğini söylüyor. Kişiyi saçlarına göre değerlendirenlerin oranı da az değil. Genç kızların yüzde 83’ü karşılarındakiyle ilgili fikir yürütürken, saçlarına bakıyor!

Saçlarınızın parlamadığını, şekil almadığını, düzgün durmadığını düşündüğünüzde kendinizi güvensiz, mutsuz, başarısız, çirkin hissediyorsunuz. Saçlarınızın gerçek sizi yansıtmadığını düşündüğünüzde iş görüşmeleri, davetler, randevular kötü geçiyor. Sözkonusu araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Psikiyatrist Prof. Dr. Bengi Semerci, "Birçok ruh hastalığının tanımında bakımsız saçlar belirleyici. Yine bu yüzden, ruhsal durumunuz saçlarınızın dökülmesine, cansızlaşmasına ve hatta onları koparmanıza neden olur" diyor.

SAÇLAR ÖNEMLİ GEÇİŞLERİN SEMBOLÜ

İngiliz psikolog Nimi Hutnik de saçtaki değişimlerin yaşamdaki önemli geçişlerin habercisi olduğunu söylüyor. "Saçlarınızı uzatabilir, kestirebilir, boyatabilir veya perma yaptırabilirsiniz. Bir genç, ebeveynleri ve onların kuşağına karşı isyanını şok edici, şaşırtıcı veya nefret uyandıran saç şekli ve boyuyla gösterebilir. Batı ülkelerindeki orta yaşlı kadınlar daha genç, çekici ve daha profesyonel görünmek için saçlarını kestirirler. Yeni saç şekilleri değişimin göstergesiyken, benzer saç şekilleri kişisel istikrarı simgeliyor" diyor.

DAHA SEKSİ OLMAK İÇİN SARI SAÇ

Hutnik, saçla ilgili kültürel klişileri değerlendirirken sarışınları örnek gösteriyor. Sönük renkli saçları olan kadınların, genellikle daha seksi, eğlenceli ve davetkar olmak için saçlarını sarıya boyattığını söylüyor. Saçın boyuyla yüksek doğurganlık arasında da ilişki var. Saç boyu ve kalitesi, yüksek doğurganlık potansiyelini simgeliyor. Hutnik, "Bu yüzden genç kadınlar saçlarının kalitesine ve yaşlı kadınlara oranla daha uzun olmasına özen gösterirler. Saçların eş çekimi ve seçiminde, cinsiyetler arası güçlü bir uyarıcı olduğu söylenebilir" diyor.

Saçını beğenmeyen randevuyu iptal ediyor

Elidor’un 20’li yaşlardaki (20-30) genç kadınlarla yaptırdığı ankette, Türkiye’den 523 kişiyle görüşüldü. Araştırmanın değerlendirildiği raporda, psikiyatrist ve psikologların da görüşlerine yer verildi. Araştırmadan bazı rakamlar:

Genç kadınların yüzde 90’ı, saçın dış görünümün önemli bir parçası olduğu konusunda hemfikir. Gerek Türkiye’de gerekse diğer 6 ülkede genç kızların yüzde 40’ı, saçlarının görünüşünün en önemli unsuru olduğunu düşünüyor.

Yüzde 41’i de toplantı veya randevu gibi önemli bir olay öncesinde en son saçlarına göz gezdiriyor.

Saçlarından memnun olmadığında kendini sevimsiz bulanların oranı yüzde 52.

Saçlarının görünümünden en çok memnun olanlar, yüzde 93 ile Türkiyeli genç kızlar. Diğer ülkelerin ortalama memnuniyet oranı ise yüzde 63.

Saçlarını istediği gibi yönettiğini, istediği şekli verebildiğini ifade edenlerin oranı sadece yüzde 33.

Kişiliğimi en iyi yansıtan yerim saçlarım diyenlerin oranı ortalama yüzde 69. Bu teze en yüksek katılım Türkiye’den yüzde 91 ile geldi.

Saçını beğenmeyenler programlarını değiştiriyor! Kadınların yüzde 23’ü saçlarından memnun olmadığında bir randevusunu iptal ettiğini ve ertelediğini söylüyor. Bu oran Türklerde yüzde 27.

ERKEKLERE KUSURSUZ KESİMLER: BRIGADE

İşte erkeklerin trendi. Derli toplu görünmekten hoşlananlar bayılacak! Saçtaki kusursuz kesim zahmetsizce temiz bir cilde, belirgin çene hatlarına ve tabii ki mükemmel kişisel bakıma yardım ediyor. İfade keskin, hatlar düz ve biçilmiş, renkler doğal ve sağlam. Brigade erkeği, yaşı ne olursa olsun yetişkin erkeğe özgü bir çekiciliğe sahip.

2008 ilkbahar-yaz saç modası

Schwarzkopf Professional, yılda iki kez yayınlanan Essential Looks trend raporunda, ilkbahar/yaz sezonunun dikkat çeken eğilimlerini belirledi. Erkeklerde ilk bakışta bile belli olan kusursuz kesimler göze çarpıyor. Brigade (derli-toplu) adını da buradan alıyor eğilim. Kadınlarda seçenekler daha fazla. Ama hiçbiri kısacık değil. İşte son moda saçlar:

HAREKETLİ VE GENÇ GÖRÜNMEK İSTEYENLERE SCHOOLS OUT

Çocuk yüzlü super model Agness Deyn trendin örnek temsilcisi. Dış görünümle hikaye anlatmanın saçtaki karşılığı. Hareketli ve gençlik dolu, yıkıcı, zengin, popüler görünmek isteyenlerin özgün tarzı. Eğilim süs-püs ve punk’ı biraraya getiriyor. 1950’lerin stiline bir gönderme olan Schools Out’un güçlü saç görünümleri, dekonstrüktif şekiller, gizli uzunluklar, küt kesimler ve kaküllerle şekillenen gölgeli ana hatlarla hayat buluyor. Renk, her kesime bir hareketlilik katıyor. Sarışınlarda gümüş renk, griyle karıştırılıyor. Esmerler ise çikolata ve karamel renkleriyle tazeleniyor.

SEVİMLİ VE KAOTİKLERE EAST YAKIŞIR

Doğu’yla Batı’nın buluşmasının bir yansıması. Zıtlık, disiplin ve kaosun karışımı. Trend, yuvarlaklaşmış kısa saç modeli ve daha kısa şekilli saç kesimleriyle ön plana çıkıyor. Daha sevimli veya kaotik görünmek isteyenler için ideal. Özellikle esmerlere çok yakışıyor.

DİŞİLİKTEN TAVİZ VERMEYENE NEW ROMANCE

Çok dişi ve çekici. Uzunluk, hacim ve parlak organik renkler bu çok moda eğilimi kuvvetlendirmek için yaratıldı. Aşağı dökülen lüleler, yüz şeklini öne çıkartan düz saçlar bu trende ait. Renkler çok koyu ve altın renginde. Yumuşak röfleler veya sıcak tonları unutmayın.
Hürriyet

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Kendi SPA’nızıevde kendiniz yaratın Kendi SPA’nızıevde kendiniz yaratın
Sahara, Depresif ve Şapka Sendromu. Sizinki hangisi? Sahara, Depresif ve Şapka Sendromu. Sizinki hangisi?

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ