Cilt çatlakları nasıl önlenir

 

Cilt çatlakları ergenlik döneminde hızlı kilo alıp verme durumlarında ya da hamilelikgibi durumlarda ortaya çıkan bir cilt problemidir.Daha çok kadınlarda olsada erkeklerde de görülebilir. İlk oluştuklarında pembe ya da mor renkte olan cilt çatlakları zamanla gri ve beyaz renge dönüşür.

Cilt aniden ve çok fazla gerildiğinde derinin ikinci tabakasında yani dermis bölgesinde çatlak oluşur. Bu çatlaklar damarları ortaya çıkarır bu sebeple ilk oluştuklarında pembe ya da mor renktedir. Bazı insanların derileri daha esnektir bu sebeple hamilelik, kilo alma, ergenlik, kas yapma gibi durumlarda çatlak oluşma ihtimali daha azdır.

Çatlakların oluşmasından sonra lazer tedavisiyle belli bir oranda azaltılabilir. Lazer tedavisi çatlakların ilk oluştuğu dönemde yapılırsa daha fazla etki sağlar.

Oluşmasını önlemek için ise bunlar yapılabilir;

1) Bol su tüketin bu cildinizin kurumasını engeller, esneklik kazandırın.

2) Daha az yağlı yiyecek tüketin, karbonhidrat alımını azaltın.

3) Cildinizin dokusunu onarmak için bol A vitaminli gıda tüketin. Bunlar; karaciğer, biber, koyu yeşil yapraklı sebzeler, marul, kuru kayısı gibi besinler olabilir.

4) Omega 3 içeren gıdalarla beslenmenizi destekleyin. Omega 3 yağ asitleri derinizin esnekliğini arttırır. Ayrıca zayıflamanıza yardımcı olmak gibi birçok faydası vardır. Somon, levrek, ceviz gibi gıdalardan sağlayabilirsiniz.

5) E vitamini kullanın. Bu vitamin su kaybını önler cildin nemli kalmasını sağlar. E Vitamini yağı ile cilde esneklik kazandırarak çatlaklarını iyileştirebilir.

6) Cilt için önemli olan başka bir mineral çinkodur. Çinkoyu suyla karıştırıp cildinize uygularsanız çatlaklara karşı oldukça iyi etki gösterecektir.

Çatlakların oluşmasını engellemenin en önemli noktası ise sebepleri ortadan kaldırmaktır. Çok sık kilo alma ve kilo vermeden kaçınmak,hamilelik döneminde bakım kremleri kullanmak ve spor yaparak cildi dinamik tutmak gerekmektedir.

Kaynak Hürriyet

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Evde yapabileceğiniz doğal vücut yağları Vücudunuzun nemlenmesi, yumuşaması, parlaması ve böylece daha sağlıklı ve güzel bir görünüm kazanması için dışarıdan pahalı kozmetik ürünler satın almanıza gerek yok. Evde hazırlayabileceğiniz pratik yağlarla kendi bakımınızı kendiniz yapabilirsiniz.
Kafeinin Spor Yapanlara Yararı veya Zararı

Kafein bu olumlu etkilere sahip olsa da sağlıklı ve dayanıklı bir şekilde spor yapmak için ona ihtiyacınız yok. Eğer bir yarış atletiyseniz kafeinin idrar söktürücü etkisini aklınızda bulundurur. Bu daha fazla tuvalet molası demektir. Ayrıca susuzluk seviyesini de etkilemektedir.

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ